primastudio

Po plaży

Zasłona to forma dekoracji wnętrz, szyta jest z grubszej tkaniny, długa do podłogi. Bardzo dawno temu, kiedy nie było lub nie były jeszcze tak popularne markizy, rolety czy żaluzje firany używane były do zasłonięcia okien. Teraz coraz częściej spotykamy okna bez firan i zasłon a z samymi roletami i czy jej pochodnymi. Zasłony dodają eleganckiego szyku w pewien sposób można powiedzieć, że eksponują okno, ale w dobrym tego słowa znaczeniu.

Firana to niejako wykończenie okna. W związku z tym, że kiedyś miały jedną funkcję zasłaniać pomieszczenie przed światłem przeświadczenie, że zasłony muszą być ciemne, ale nie, nie muszą. Producenci oferują różne rodzaje firan ciemne, całkowicie zasłaniające dostęp światła, ale również jasne, wzorzyste firany, które mają nie obciążać pomieszczenia, w którym się znajdują. Do jasnego pomieszczenia można użyć ciemnej tkaniny, która będzie kontrastować.

Najczęściej używanymi materiałami do uszycia firan są: bawełna, len, poliester, jedwab i wiskoza, ale często też spotykane są firany aksamitne z materiału przypominającego plusz, gruby, ciężki materiał stosowany do antycznych wnętrz nadaje elegancki, ale z takim materiałem należy ostrożnie się obchodzić może nie pasować do lekkich jasnych wnętrz. Firany mocowane są do karnisza, na które są wsuwane lub też ów karnisz posiada potocznie nazywane żabki, klamerki, które łapią firanę za górną krawędź. Zasłony te mniej tradycyjne zawieszane są w łazience przy prysznicu lub przy drzwiach. Te pierwsze najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wilgoć te przy drzwiach lekkie często uszyte z koronki.

stół biesiadny składany Ceraty na stół