primastudio

Po plaży
Wełna w produkcji dywanów perskich

Dywany perskie w głównej mierze produkowane są z wełny. Ta dostarczana jest dzięki hodowli owcy tłustoogoniastej.

Zwierzę to jest dostawcą materiału doskonale nadającego się do produkcji dywanów, bowiem jej wełna zawiera włókna wymieszane, a zatem zarówno długie, jak i krótkie. Wełna – wełnie nierówna.

Taki można wysnuć wniosek na podstawie obserwacji poczynionych na przykładzie rozmaitej wełny. To, z jakim rodzajem tego materiału mamy do czynienia zależy od rozmaitych czynników, w tym od wieku owcy, miejsca na ciele z którego pochodzi wełna, pory strzyżenia, warunków zycia owcy, itp.

Elementów. Najlepszym terminem do strzyżenia owiec jest jesień.

To wtedy pozyskać można zdecydowanie najlepszą wełnę, zaś ta pochodząca z okolic karku owieczki jest najbardziej pożądaną i ekskluzywną. Z uwagi na zapotrzebowanie na wełnę do produkcji dywanów, Pakistan importuje ją w dużych ilościach z Nowej Zelandii oraz Australii.

Na podstawie przeprowadzonego strzyżenia, oceniana jest przydatność oraz klasa wełny. W następnej kolejności jest ona prana i oczyszczana.

Samo przędzenie wykonywane jest na różne sposoby. Najczęstszy sposób w Iranie, to przędzenie ręczne, choć w innych krajach stawia się na tkanie maszynowe (Pakistan).

pianka tapicerska do mebli www.bieg-pastow.pl