primastudio

Po plaży

Posiadanie nowego mebla, który został wykonany ręcznie przez rzemieślnika jest czasem postrzegane jako snobizm. Co zatem powiedzieć o tych, którzy nie dość, że szukają mebli wykonanych ręcznie, to do tego mających status zabytków? Okazuje się, że taka grupa konsumentów istnieje. Jest ona bardzo wąska, ale na tyle skora do płacenia słonych rachunków, że osoby zajmujące się wyszukiwaniem i sprzedażą takich perełek mogą liczyć na niemałe zarobki.

Jeśli uda się trafić na rasowego kolekcjonera, jest szansa na prawdziwą żyłę złota, którą pogardzić nie sposób. Za mebel zabytkowy uchodzi zazwyczaj taki, który ma minimum 70 lat, choć im starszy, tym lepiej. Niektóre meble w tym wieku są doskonale zachowane i prawie nie wymagają renowacji, a jeśli nawet, to stanowi ona drobny wydatek.

Oczywiście w cenie są zwłaszcza meble robione ręcznie, choć po wielu latach ciężko czasami zweryfikować, czy tak było. Należy jednak brać pod uwagę, że kilkadziesiąt i więcej lat temu produkcja umeblowania siłą rzeczy opierała się na ręcznym rzemiośle, więc szanse na to są spore. Co wyróżnia zabytkowe meble na tle innych, które są dostępne? Przede wszystkim piętno jakie odcisnął na nich wiek.

Historia, która przewija się w tle takiego mebla. Zupełnie inaczej traktuje się kredens, który pamięta wojny, ważne wydarzenia z dziejów Polski i Europy. Często to również wspaniałe świadectwo umiejętności ówczesnych rzemieślników i niespotykane wzornictwo.

Jest co doceniać, dlatego warto uszanować potrzebę skupowania zabytkowych sprzętów.

https://www.jazami.pl/zwierzeta,c1.html