primastudio

Po plaży
Popularne rośliny ogrodowe

Ogród jest dla wielu miejscem wypoczynku. To przestrzeń, w której możemy się relaksować na łonie natury. Dlatego tak niezwykle ważne jest to, aby ogród był pięknie urządzony. Jak powszechnie wiadomo, to nie meble ogrodowe, czy dodatki sprawiają, że ogród jest piękny (choć mają one niemałe znaczenie). Najważniejsze są rośliny, a więc odpowiedni i przemyślany ich dobór.

Najpiękniejsze krzewy

Jednym z popularniejszych rodzajów roślin ogrodowych są krzewy. Decyduje się na nie coraz większa liczba ogrodników.

Wszystko ze względu na fakt, że rośliny te często są mało wymagające względem warunków atmosferycznych i nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji. Pośród ozdobnych krzewów ogrodowych warto wyróżnić wszelkie odmiany berberysu m.in. Berberys Thunberga, Berberys Thunberga 'Atropurpurea, Berberys Thunberga 'Aurea, Berberys Thunberga 'Bagatelle, czy Berberys Thunberga 'Orange Dream. Ten ostatni, za sprawą dekoracyjnego przebarwienia w kolorze pomarańczowoczerwonym, doskonale komponuje się z innymi gatunkami krzewów liściastych i iglastych. Najbardziej powszechnym gatunkiem berberysu w Polsce jest natomiast Berberys Thunberga. Swoją popularność zawdzięcza pięknej, ciemnofioletowej barwie liści.

Charakteryzuje go rozłożysty i szeroki pokrój, ze zwisającymi pędami, na których jesienią i zimą pozostają piękne, czerwone owoce. Innym ciekawym gatunkiem krzewów ozdobnych jest dereń. Pośród najciekawszych odmian tej rośliny warto wymienić Dereń biały ‘Sibirica, czy Dereń kousa. Na uwagę zasługuje także ciesząca się niesłabnącą popularnością forsycja o pięknych, dużych, żółtych kwiatach. Krzew ten doskonale sprawdzi się jako ozdoba ogrodu, ale również jako żywopłot. Innym ciekawym gatunkiem ozdobnych krzewów liściastych jest m.in.

hortensja bukietowa, kalina, irga szwedzka, lawenda, czy magnolia. Pośród krzewów iglastych warto zwrócić uwagę na jodłę, mikrobiotę syberyjską, czy sosnę czarną.

Piękne byliny

Obok krzewów, w polskich ogrodach królują także byliny. Pełnią one głównie funkcję dekoracyjną, dlatego niezwykle ważne jest ich odpowiednie zaaranżowanie, które umożliwi podkreślenie wszelkich ich atutów. Pośród najpopularniejszych ozdobnych bylin ogrodowych trzeba wymienić floks – roślina o pięknych kwiatkach, niezwykle łatwa w uprawie, lubiąca umiarkowaną wilgotność i nasłonecznienie. Pośród floksu warto wyróżnić takie odmiany jak Floks Blue Paradise, Floks David, czy Floks Modern Art. Inną ciekawą bylina ogrodową jest bergenia.

Pośród pięknych bylin na uwagę zasługuje także ciemiernik, bardzo oryginalny czosnek sztyletowaty, dębik ośmiopłatkowy, erynus alpejski, fiołek labradorski o pięknych kwiatach i liściach, funkia falista, Gaura Lindheimera, gęsiówka kaukaska, goździk alpejski, jak również macierzanka wczesna oraz ostróżka ogrodowa.

Niezastąpione drzewa

Drzewa należą do jednych z najpopularniejszych roślin, które bardzo chętnie sadzimy w naszych ogrodach. Przed posadzeniem jednak drzew należy dokładnie przemyśleć ich miejsce, mając na uwadze ich prawidłowy rozwój. Drzewa są największymi roślinami lądowymi. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują nie tylko pokarmu i wody, ale również przestrzeni. Jeśli zapewnisz ich odpowiednie warunki, z pewnością odwdzięczą się czystym powietrzem i dużą ilością tlenu. Pośród najpopularniejszych drzew ogrodowych trzeba wymienić drzewa owocowe, a więc jabłonie, śliwy, grusze, wiśnie, czy czereśnie.

www.backstagepromotion.pl

Bardzo często w naszych ogrodach sadzimy również brzozę brodawkowatą, głóg dwuszyjkowy, klon jesionolistny, migdałowca oraz robinię. .

http://alechoinki.pl/oferta-lista/jodla-kaukaska-w-donicy/