primastudio

Po plaży
Drugie życie dywanów

Czy zastanawialiście się kiedyś nad recyclingiem pokryć podłogowych? Większa część dywanów jakie powstają na świecie (w tym i w Polsce) to dywany wykonane z włókien nylonu. To oczywiście zaledwie okrywa włókienna, pod którą mieści się jeszcze polipropylen w roli pierwszego podłoża, styren, guma lateksowa, węglan wapnia, czy polipropylen jako warstwa druga. Taka okrywa włókienna jest zaledwie połową dywanu – druga część, czyli połowa masy dywanu to podłoże zbudowane przede wszystkim z lateksu. Lateks w niektórych przypadkach stanowić może aż 80 procent masy całego dywanu. Jest to bardzo trudny do recyclingu materiał, z uwagi na skład.

Z tego też powodu tak zbudowany dywan posiada mnóstwo komponentów polimerowych oraz mineralnych wypełniaczy. To nie jedyny problem dla recyclingu. Dodatkowe utrudnienie stanowi brud, który jest nieodłącznym elementem związanym z codziennym użytkowaniem dywanu. Dlatego też recycling ogranicza się zaledwie do kilku komponentów. Odrębna kwestia, to również cena – działanie to jest bardzo nieekonomiczne.

Na co przerabiane są najczęściej elementy odzyskane podczas recyclingu dywanu? Przede wszystkim na poduszki, czy też wykorzystać można je w formie składnika sztucznych tworzyw wykorzystywanych dość szeroko w przemyśle.

https://tanieobrusy.pl/310-dekoracje-i-ozdoby https://mextra.pl/krzesla-iso/