primastudio

Po plaży
Dom: podpiwniczony, czy nie

Decydując się na budowę domu, często zadajemy sobie pytanie czy powinien być on podpiwniczony, czy nie. Decyzja o podpiwniczeniu wydaje się być indywidualnym wyborem, jednak nie w każdej sytuacji rezygnacja z podpiwniczenia będzie wyborem dobrym. Na podpiwniczenie warto zdecydować się w szczególności w przypadku budowy domu parterowego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać dodatkową przestrzeń, którą w przyszłości można zagospodarować w dowolny sposób. W piwnicy mogą powstać dodatkowe pokoje, czy spiżarnia. Ponadto podpiwniczenie wydaje się być idealnym rozwiązaniem w przypadku projektowania w domu ogrzewania, uzyskiwanego za pomocą pieca drzewnego lub węglowego.

W tym przypadku piwnica może pełnić rolę kotłowni. Podpiwniczenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku większości projektów domów, jednak należy liczyć się z tym, że jest to inwestycja dość kosztowna. Podpiwniczenie domu nierzadko pochłania 20-40% kosztów potrzebnych do wybudowania domu.

Często właśnie ze względu na tak sporą inwestycję, rezygnujemy z tej możliwości. Przed podjęciem decyzji warto sporządzić bilans zysków i strat, wynikających z podpiwniczenia domu.